• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

HİLAFET İNCİSİNİN SEDEFLERİ ÇIKTI

HİLAFET İNCİSİNİN SEDEFLERİ ÇIKTI

Araştırmacı yazar Recep Babacan'ın son kitabı "Hilafet İncisinin Sedefleri" Kitap Dostu yayınlarından çıktı.

Babacan 2 yılı aşkın bir süredir emek verdiği bu güzide eserini,

Vatan uğruna canlarını hiçe sayan kahraman Mehmetçiklerimizin eli öpülesi annelerine,

Annesi Rahime Babacan’a,

Sosyal alandaki tüm yardım faaliyetlerinde taşın altına elini koyan, ömrünü yardıma muhtaç her yaraya merhem olmaya adayan, “Günümüzün Valide Sultanı” ifadesini kendisine her daim kullandığı  Sayın Züleyha Özgül’e,
Ve
Yüzyıl önce Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Kut-ül Amare’de, ve Milli Mücadele’de şehit düşen ecdadımızın bize bıraktığı kahramanlığı, 15 Temmuz 2016 tarihinde de gösteren, Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Okçular Tepesi’ni terk etmeyin.” sözüne sadakat gösteren, vatanı için sokaklara çıkan ve bu uğurda gazi ve şehit olan tüm kahramanlara ithaf etti.

Babacan kitabın önsözünde duygusal ifadeler ile "Hilafet İncisinin Sedefleri" kitabını şöyle anlatıyor;
"Elinizde tutmuş olduğunuz bu kitapta Osmanlı İmparatorluğunun en önemli dönemlerinde yapmış olduğu faaliyetler ve taşımış oldukları misyonları gereğince Devlet-i Aliye-i Osmaniye’yi daha da yukarılara taşıyabilmek adına Osmanlı topraklarını baştan başa imaretler ile donatan, Sultan İkinci Mahmud Han’ın eşi, Sultan Abdülmecid Han’ın annesi Bezmiâlem Valide Sultanı, Kanuni Sultan Süleyman Han’ın eşi, Sultan İkinci Selim Han’ın annesi olan Hürrem Sultanı, Sultan İbrahim ve Sultan Dördüncü Murad’ın annesi, Sultan Birinci Ahmed Han’ın eşi Kösem Sultan’ı, Sultan İbrahim’in eşi, Sultan Dördüncü Mehmed’in annesi olan Hatice Turhan Valide Sultan’ı, Sultan İkinci Mustafa ve Sultan Üçüncü Ahmed’in anneleri, Sultan Dördüncü Mehmed Han’ın eşi olan Rabia Emetullah Gülnuş Valide Sultan’ın hem hayat hikayelerini, hem de bu coğrafyada hüküm sü- ren Osmanlı İmparatorluğunun toprakları üzerinde yapmış oldukları imaretleri, camileri, çeşmeleri, hastaneleri, tabhaneleri, hamamları, hanları okuma imkanı bulacaksınız"

1. Hamur kağıda basılan kitabın sayfa sayısı 364. Akademik bir uslup ile yazılan kitapda 5 Valide Sultan'ın hayatına dair yüzlerce kaynaktan istifade edilmiş.
Kitabı tüm seçkin kitapçılarda  ve internet üzerinden satış yapan birçok kitapçıda bulabilirsiniz.
Kitabın son bölümünde ise arşiv vesikalarına yer verilmiş. Nihayetinde başlığı ile yazılan son bölümde Babacan kitabı şöyle bitiriyor.

Osmanlı İmparatorluğu içinde öyle yiğit padişahlar, öylesine adaletli hükümdarlar ve öylesine hayırsever Valide Sultanlar ve Sultan eşleri vardı ki, hayatlarını, yaşantılarını sadece Allah Resulünün sevgisine, islamın bekçiliğine, islamın bekası için hayır ve hasenat işlerine ayırışlardır. Padişahlar ve Sultanlar ve hatta bilcümle Osmanlı tebaası hiç durmadan yardım elini uzatacak bir garip Gurebâ aramış ve coğ- rafyayı baştan başa imar ederek gönüllere taht kurmuşlardır. Özellikle Kösem Sultan, Hürrem Sultan, Hatice Turhan Sultan, Gülnuş Emetullah Sultan ve Bezmialem Valide Sultanımız, hanım sultanlara başlıca örnek teşkil edilecek annelerimizdir. 36 Osmanlı padişahı ümmetin davasını kendi davaları bilmişler, Kâh ümmetin işleri demişler, Kâh devlet-i ebed müddet! Kâh devlet-i İslam’ın bekası için demişler, Kâh fitneyi bertaraf için…
Velhasılı kelâm, hep uzatmışlar yardım ellerini, Vakanuvistler hep aktarmışlar onları bizlere ve bir isim koymuşlar önlerine. “Hâdimü’l Haremeyni’ş Şerifeyn” Osmanlı sultanları diyerek. Önlerine hep bir sevda tomurcuğu gelmiş, boğazlarında yumruk olmuş bu tomurcuklar. Valide Sultanların ve hükümdarların içinde Mekke ve Medine Sevgisi bir aşk olmuş yandıkça korlaşan, korlaştıkça içten içe tutuşan.
Dualarımız bu güzide insanlara olsun. Ya Rabbi bu güzel insanların etmiş oldukları dualara bizi de ortak eyle. Onların dertleri ne ise bizi de o dertler ile dertlendir. Bizi onların feraseti ile nurlandır, ilmi ile ilimlendir. Sen her şeye gücü yetensin. Bizi ecdadımıza layık eyle.

Recep Babacan
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın